İktidar seçimi kazanmak için düğmeye bastı: Erdoğan kalbini kırdığı emeklinin gönlünü böyle kazanacak

Gazeteci İsmail Saymaz, sosyal medya üzerinden yaklaşan yerel seçimlere sayılı günler kala AKP’nin emekliler için zam yapabileceğini iddia etti.

Saymaz, X hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, ‘Emeklilerle ilgili devam eden çalışmamız var’ dedi. Bu da gösteriyor ki, CHP seçimi almasın diye 31 Mart’tan önce emekliye zam haberi verilebilir.”

ERDOĞAN’DAN ENFLASYONU GEREKÇE GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün partisinin Isparta mitinginde ekonomik kriz için ‘sınanıyoruz’ ifadelerini kullanmış ve şunları söylemişti:

“Milli gelirimizin, istihdam, üretimimiz, ihracatımız tarihimizin en yüksek seviyesinde. Enflasyon düştükçe bu tablonun getirilerini çalışanlarımıza ve emeklilerimize daha iyi yansıtma fırsatı bulacağız. Bunun dışındaki palavralara inanmayın.

YENİ FORMÜL ORTAYA ÇIKTI

İktidar tarafından yeni bir intibak düzenlemesi yapılamayacağına dair açıklamalar gelse de, yalnızca en düşük emekli maaşı alan 6 milyonun üzerinde vatandaşı ilgilendiren bir değişiklik gündemde. İş Kanunu’nda yapılacak düzenleme ile emekli maaşlarının hesaplanışında yeni bir formüle geçileceği öğrenilirken, bu durum 10 bin TL maaş alan milyonların eline geçen aylığın değişeceği anlamına geliyor.

Prim gün sayısı ya da yatırılan tutar fark etmeksizin, Türkiye’de milyonlarca emekli en düşük emekli maaşında eşitlenmiş durumda.

Halihazırda 16 milyonu aşan emeklilerin 13 milyona yakını asgari ücretin altında aylık alırken, 6 milyon emekli ise en düşük maaş olan 10 bin lira ile hayatını geçirmeye çalışıyor.

Emeklilerin hükümete yönelik aylardır talep ettiği ve en düşük maaş alan emekliler arasında prim farkına dikkat edilmesini içeren düzenleme, iktidar kulislerinde konuşulanlara göre yeniden gündeme alınmış durumda.

İş kanununda yapılması planlanan yeni düzenlemeyle birlikte, emekli maaşlarında da kapsam genişleyecek. Yapılması planlanan düzenlemede, daha fazla prim ödeyenlerin daha yüksek maaş alması sağlanırken, emeklilik hakkı ve yaş gibi kriterlerin de yeniden tanımlanacağı öğrenildi.

EMEKLİLERİN KÖK MAAŞLARI DEĞİŞECEK

16 Ocak’ta açıklanan emekli zammı başlangıçta SSK ve Bağ-Kur için yüzde 42.77 olarak belirtilse de, tepkilerin ardından zam tutarı tüm emekliler için yüzde 49.25’e çıkarılmıştı.

Ancak bu artışın kök maaşlara yapılması, geçtiğimiz yıl 7 bin 500 TL olan en düşük emekli maaşının yalnızca 2 bin 500 lira artarak 10 bin liraya çıkmasına neden olmuştu. Bu durum emeklilerin büyük tepkisini çekerken, iktidar kök maaş sorununun önüne geçebilmek için yapacağı yeni yasal düzenleme ile emeklilerin kök maaşlarında da asgari sınırı 10 bin liraya yükseltecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x